Година 2015, Брой 1

Дата на издаване

20.3.2015 г.

Съдържание

  • Таня Горчева
    ОРГАНИЗАЦИОННИ ФОРМИ И РЕШЕНИЯ ЗА ЕКСПОРТНО НАСЪРЧАВАНЕ
    Резюме: Основна цел на разработката е да се проследи възникването и развитието на организационните форми и решенията за експортно насърчаване, със задачата да се разкрият същностните характеристики на съвременната по¬литика за експортно... Основна цел на разработката е да се проследи възникването и развитието на организационните форми и решенията за експортно насърчаване, със задачата да се разкрият същностните характеристики на съвременната по¬литика за експортно насърчаване. Акцентира се върху предлаганите услуги и съвкупността от мерки за стимулиране. По тази причина въз основа на селекция върху проучвания, се формулират основните принципи, които имат основопола¬гащо значение за успешното функциониране на организациите за експортно насърчаване (ОЕН). Посочената задача получава разрешение чрез провежда¬нето на обзорен анализ върху решенията за експортно насърчаване в страни с различна степен на икономическо развитие. Прилагането на този подход е удачно, тъй като разкриването на различните организационни форми за експорт¬ното насърчаване дава възможност за оценка и сравнение. Въз основа на проучените примери се определя доколко практиката за екс-портно стимулиране у нас е аналогична на тази в другите страни.
  • Александър Ганчев
    ИНСТИТУЦИОНАЛНА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ХЕДЖ ФОНДОВЕТЕ
    JEL: G23
    Резюме: Статията разглежда институционалните характеристики на хедж фондовете на база сравняването им с традиционните колективни инвести¬ционни схеми и инвестиционни фондове. На тази база изследването достига до заключението, че хедж... Статията разглежда институционалните характеристики на хедж фондовете на база сравняването им с традиционните колективни инвести¬ционни схеми и инвестиционни фондове. На тази база изследването достига до заключението, че хедж фондовете са високоливъриджирани бутикови инвести¬ционни фондове с квазиотворен характер, които прилагат активен портфейлен мениджмънт с цел извличане на висока абсолютна доходност, независимо от поведението на финансовите пазари при осъществяване на своята дейност в условията на ниско ниво на прозрачност и нормативно-институционална регула¬ция.
  • Алла Алексеева
    АНАЛИТИЧНА ПРОЦЕДУРА ПО ПРОГНОЗИРАНЕ НА ПРОДАЖБИТЕ ВЪЗ ОСНОВА ФАКТОРИТЕ НА ВЛИЯНИЕ
    JEL: С40, D29
    Резюме: В статията се разглеждат аналитичните процедури, които могат да бъдат използвани от одитора на етапа на получаване на информация, като процедури на проверката по същество, с цел събиране на преки доказателства за грешките,... В статията се разглеждат аналитичните процедури, които могат да бъдат използвани от одитора на етапа на получаване на информация, като процедури на проверката по същество, с цел събиране на преки доказателства за грешките, нарушенията и лъжливите твърдения във финансовата отчетност. Предлаганата методика за прогнозиране на резултативния показател, въз основа „факторите на влияние“ на примера на обема продажби, може да бъде прост и надежден инструмент в арсенала на одитора.
  • Ралица Димитрова
    ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ НА ПУБЛИЧНИ КОМПАНИИ ОТ ИНДЕКСА SOFIX
    Резюме: Както живите организми, така и организациите имат жизнен ци¬къл и претърпяват много повтарящи се и предвидими модели на поведение по време на своя растеж и развитие. Именно правилното диагностициране на жиз¬нения цикъл, в който се... Както живите организми, така и организациите имат жизнен ци¬къл и претърпяват много повтарящи се и предвидими модели на поведение по време на своя растеж и развитие. Именно правилното диагностициране на жиз¬нения цикъл, в който се намира организацията, и адекватният избор на стратегия би могъл да бъде в основата на успеха на организацията. Настоящата статия прави опит да приложи модела на жизнен цикъл на Адизес във финансовата диагностика на български публични компании. Диагностицирано е “здравослов¬ното” състояние на компаниите от индекса SOFIX и е определена фазата от жизнения цикъл, в който се намира всяка една от тях.
  • Веселин Деков
    ПРАКТИКО-ПРИЛОЖНИ АСПЕКТИ НА ЗАДБАЛАНСОВОТО ОТЧИТАНЕ НА ПОЕТИТЕ АНГАЖИМЕНТИ ЗА РАЗХОДИ В БЮДЖЕТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
    JEL: H61, M41, M49
    Резюме: В настоящата разработка е направен опит за представяне на счетоводната страна на поетите от бюджетните организации ангажименти за разходи с договори и такива с незабавна реализация, анализирани в контекста на промените в... В настоящата разработка е направен опит за представяне на счетоводната страна на поетите от бюджетните организации ангажименти за разходи с договори и такива с незабавна реализация, анализирани в контекста на промените в нормативната уредба от началото на 2014г. Авторът акцентира на практико-приложните аспекти на прилаганите от бюджетните организации механизми за тяхното отчитане, като едновременно с това представя някои общи случаи от практиката.