Година 2015, Брой 4

Дата на издаване

23.12.2015 г.

Съдържание

  • Маргарита Богданова, Евелина Парашкевова Великова
    ИНТЕГРИРАНОСТ НА СТРАТЕГИИТЕ ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В ПЛАНОВИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА
    JEL: I23.
    Резюме: В статията са представени модел за интегрираност на орга¬низа¬ционната стратегия на висшите училища със стратегията за научноиз¬следователска дейност, както и етапите на разработване на стратегията за НИД, така че да се постигне... В статията са представени модел за интегрираност на орга¬низа¬ционната стратегия на висшите училища със стратегията за научноиз¬следователска дейност, както и етапите на разработване на стратегията за НИД, така че да се постигне съгласуваност с организационната стратегия и структура. Моделът дава възможност за ефективно организационно проекти¬ране чрез комбиниране на възможни подходи за разработване на стратегиите с оглед постигане на интегрираност между тях. Описани са нивата на зрялост на процесите по планиране на научноизследователска дейност в университетите. Дефинирани са етапите на разработване на стратегията за НИД на ВУ, така че да се постигне съгласуваност с общата организационна стратегия, от една страна, и с останалите частни стратегии, от друга.
  • Диана Копева, Николай Щерев, Димитър Благоев
    БИЗНЕС МОТИВАЦИОНЕН ПРОФИЛ: СРАВНЕНИЕ МЕЖДУ НАГЛАСИ НА БИЗНЕСА, АДМИНИСТРАЦИЯТА И МЛАДИТЕ ХОРА
    Резюме: Въпросите за мотивационните нагласи и изследванията в тази област са винаги актуални от гл.точка на динамиката на бизнес средата и бързата промяна в тях в това направление. Поради това съществуват мнжество предходни изследвания от... Въпросите за мотивационните нагласи и изследванията в тази област са винаги актуални от гл.точка на динамиката на бизнес средата и бързата промяна в тях в това направление. Поради това съществуват мнжество предходни изследвания от теоретична, методическа и практикоприложна гл.точка, които същевременно не омаловажават актуалността на всяко следващо изследване. Съобразно горните предпоставки, настоящото проучване изследва и ана-лизира мотивацията на служителите и ръководителите от бизнес структури и от общинската администрация. Изследването има за цел да анализира и из¬върши сравнителен анализ между мотивацията на ръководния персонал и служителите, заети в бизнеса и публичната администрация, както и нагласите на младите хора, обучаващи се в бизнес специалности, по отношение на тяхната бъдеща професионална реализация. Изследването е структурирано в три части, а именно: представяне на теоретичните и методически основи на мотивацията, мотивационният профил и компетентности; представяне на резултати от проведено анкетно проучване; обобщени заключения и изводи.

  • ФАКТОРИ ЗА УСПЕХ НА МОДЕЛА „БИЗНЕС ПРОЦЕС КАТО УСЛУГА“
    JEL: C88, M15.
    Резюме: Моделът „Бизнес процес като услуга“ интегрира достиженията на концепциите за управление на бизнес процесите на базата на техните мо¬дели и облачните технологии. Той е насочен към бързото изграждане на автома¬тизирани бизнес процеси... Моделът „Бизнес процес като услуга“ интегрира достиженията на концепциите за управление на бизнес процесите на базата на техните мо¬дели и облачните технологии. Той е насочен към бързото изграждане на автома¬тизирани бизнес процеси на базата на облачни услуги. В статията е направен опит за прецизиране обхвата на модела „Бизнес процес като услуга“, като са систематизирани неговите логически и технологични аспекти. Дефинирани са неговите предимства, както и някои проблеми при прилагането му. На тази база са изведени фактори за успешното му прилагане.
  • Венцислав Вечев
    ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЧЕТОВОДНИЯ ТРУД В БАНКОВИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ
    JEL: M41.
    Резюме: Финансовият стабилитет на предприятието се определя от резултатите, които то реализира за съответния отчетен период. Реализацията на съответните резултати (печалби) зависи не само от размера на разполагаемия капитал, но преди всичко... Финансовият стабилитет на предприятието се определя от резултатите, които то реализира за съответния отчетен период. Реализацията на съответните резултати (печалби) зависи не само от размера на разполагаемия капитал, но преди всичко от разработената инвестиционна стратегия, посредст¬вом която той да бъде ангажиран в конкретни стопански операции по такъв на¬чин, че да носи доход на своя притежател. В основата на разработването на всяка стратегия стои човекът заедно с придобитите умения, компетенции и опит. Целта на настоящата статия е да се изследва значимостта на организаци¬ята на счетоводния труд в банковите предприятия и да се очертае нейната значимост за получаването на качествен информационен продукт.
  • Ради Димитров
    АКТУАЛНИ ПРОБЛЕМИ ПРИ СЧЕТОВОДНОТО ОТЧИТАНЕ НА РАЗХОДИТЕ, ФИНАНСИРАНИ СЪС СРЕДСТВА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР
    JEL: M 41.
    Резюме: С проектите, финансирани със средства от оперативните прог¬рами към Европейските структурни и инвестиционни фондове, се предоставя финансиране на отделни сектори и дейности под условие, като с това се цели ускоряване на... С проектите, финансирани със средства от оперативните прог¬рами към Европейските структурни и инвестиционни фондове, се предоставя финансиране на отделни сектори и дейности под условие, като с това се цели ускоряване на интеграцията, повишаване качеството на работата и услугите, раз¬ви¬тие на човешкия ресурс и в крайна сметка подобряване на социалната, иконо¬мическата и политическата обстановка в страните−членки от Европейския съюз. В настоящата разработка се изясняват основните проблеми при счетовод¬ното отчитане на разходите във връзка с изпълнението на тези проекти в бю¬джетните организации у нас. Акцентът се поставя върху правилата за допусти¬мост на операции и дейности при усвояването на финансовата подкрепа от съ¬юза.