Година 2021, Брой 3

Дата на издаване

28.9.2021 г.

Съдържание

  • Ануп Чоудхури, Никхил Чандра Шил
    ИНСТРУМЕНТИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЧАСТНИЯ СЕКТОР, ИЗПОЛЗВАНИ В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР: ПРИМЕРИ ОТ ПРОУЧВАНИЯ НА АВСТРАЛИЙСКИЯ ПУБЛИЧЕН СЕКТОР
    Резюме: Реформите в публичния сектор доведоха до редица подобрения в много области на предоставяне на обществени услуги. Настоящото изследване проучва реформите, започнати от австралийските организации в публичния сектор в контекста на... Реформите в публичния сектор доведоха до редица подобрения в много области на предоставяне на обществени услуги. Настоящото изследване проучва реформите, започнати от австралийските организации в публичния сектор в контекста на новите цели на публичното управление. Счита се, че управлението в публичния сектор не се различава от управлението в частния сектор. От 80-те години на миналия век в австралийския публичен сектор преобладават новите принципи на публичното управление в отговор на инициативите за реформи. В крайна сметка различни практики, използвани в частния сектор, бяха въведени в публичния сектор. Литературата потвър-ждава, че организациите от публичния сектор в Австралия са променили своята структура и начин на функциониране в съответствие с частния сектор, за да постигнат икономическа ефективност, бюджетна отчетност и подобрено предоставяне на услуги, ориентирано към клиента. Това проучване обаче няма за цел да генерализира резултати, а по-скоро да направи обобщение въз основа на наличната литература. Въпреки че контекстът на настоящото изследване е Австралия, то може да бъде еднакво полезно за всички, които се занимават с формулирането на нови политики за съответния публичен сектор. Освен това констатациите, направени в това проучване, биха били полезни за мениджърите от публичния сектор при ежедневното им вземане на решения.
  • Борислав Борисов
    ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА МОДЕРНИЗАЦИЯ И ЕЛЕКТРОНИЗАЦИЯ НА ВЪТРЕШНИЯ КОНТРОЛ В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР
    JEL: Н83.
    Резюме: Методологичната и нормативната рамка на вътрешния контрол постоянно се развиват и обогатяват в резултат на външни и вътрешни предизвикателства и натрупания опит в организациите. Интегрираната рамка на вътрешния контрол (ICIF) на... Методологичната и нормативната рамка на вътрешния контрол постоянно се развиват и обогатяват в резултат на външни и вътрешни предизвикателства и натрупания опит в организациите. Интегрираната рамка на вътрешния контрол (ICIF) на Комитета на спонсорираните организации (COSO), поставяща основите и принципите на съвременното разбиране за вътрешния контрол, също получи ново издание през 2013 година. Една от целите на промяната е, нейните правила да съответстват на изискванията на Закона Sarbanes-Oxley или SOX. Нормативната база на финансовия контрол в организациите от публичния сектор в България е адекватна на елементите и принципите на актуализираната версия на ICIF, но при нейното прилагане се забелязват някои непълноти, дължащи се на формално отношение към изискванията и на липсата на подходящ „тон на върха“ в някои организации. В статията се изтъква необходимостта от електронизация на системите за контрол в публичните организации, представят се възможностите на някои облачно базирани програмни продукти и електронни платформи за подобряване ефективността и прозрачността на контрола.
  • Святослав Беспалов, Кристина Митюшкина, Хенадий Черниченко
    ИЗМЕРВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНОТО И ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА СТРАНИТЕ ПОСРЕДСТВОМ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ИНСТРУМЕНТИ ЗА КЛЪСТЕРЕН АНАЛИЗ
    Резюме: В статията се разглеждат особеностите на прилагането на клъстерния анализ за оценка нивото на екологизиране на икономиките на страните по света. Направена е извадка от показатели, на които се базира икономиката на развитите страни,... В статията се разглеждат особеностите на прилагането на клъстерния анализ за оценка нивото на екологизиране на икономиките на страните по света. Направена е извадка от показатели, на които се базира икономиката на развитите страни, в това число – стандарт на живот, антропогенно натоварване и енергийна интензивност на икономиката. Отчитайки тези показатели, страните по света са групирани в три основни групи, а четвъртата е представена като общи (базови) данни. Характеризирани са особеностите на екологизирането на икономиките на страните от всяка група и са определени приликите и разликите. Изложена е хипотеза за връзката между нивото на икономическо развитие и антропогенното натоварване на държавите.
  • Александър Анатолиевич Носаченко
    РАЗКРИВАНЕ НА ЛАТЕНТНИТЕ РЕЗЕРВИ НА ТЪРГОВИЯТА НА ЕДРО В ХРАНИТЕЛНО-ВКУСОВАТА ПРОМИШЛЕНОСТ В УСЛОВИЯТА НА ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА
    Резюме: В статията се разглеждат подходите за идентифициране и оценяване на латентни резерви в условията на световната икономическа криза в хранително-вкусовата промишленост и тяхната стратегическа важност за страната. Целта е да се... В статията се разглеждат подходите за идентифициране и оценяване на латентни резерви в условията на световната икономическа криза в хранително-вкусовата промишленост и тяхната стратегическа важност за страната. Целта е да се разгледа възможността за идентифициране на скритите резерви в търговията на едро в областта на хранително-вкусовата промишленост. Моделът на измерване на латентните променливи е избран като методология на изследването, която позволява да се вземат предвид вътрешните и външните променливи и се основава на разпоредбите на факторния анализ. Теоретичното изследване на концепцията позволява да се обоснове резервът като неизползвана възможност за развитието на икономическите субекти, като например предприятията, и да се повиши тяхната конкурентоспособност чрез идентифициране на скритите стойности с цел по-нататъшното им ефективно функциониране. Обосновани са видовете латентни резерви на търговия на едро в хранително-вкусовата промишленост в кризисни условия. Латентните резерви с корелирани характеристики са избрани с помощта на факторния анализ. Изчисляват се вариацията на променливите за петте избрани фактора и стандартното отклонение на нормализираната стойност. В резултат на изчисленията е избрано да се разглеждат два идентифицирани фактора. Определят се коефициентите на връзки между външни и вътрешни латентни променливи и се отличават вероятните латентни характеристики. Изчисленията показват значителен натиск, в зависимост от тежестта на външните влияния, така че по скалата на измерването експертите дават по-високи оценки за последните параметри, които се отразяват в конструираната матрица. Резултатите от изследването позволяват да се проследят връзките между външни и вътрешни латентни променливи и да се изгради SWOT-анализ за предприятията в хранително-вкусовата промишленост, който позволява да се очертаят перспективите за функционирането на предприятията в този отрасъл.
  • Донка Желязкова, Сергей Пиддрубривный
    ЕТАПИ В РАЗВИТИЕТО НА ТЪРГОВСКИТЕ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И РУСИЯ
    Резюме: Настоящата разработка проследява четири основни етапа в раз¬ви¬тие¬то на търговските отношения между Европейския съюз и Русия, които обхващат времевия хоризонт между 1992 г. и 2020 г. Тези етапи са условни и следват аналогията на... Настоящата разработка проследява четири основни етапа в раз¬ви¬тие¬то на търговските отношения между Европейския съюз и Русия, които обхващат времевия хоризонт между 1992 г. и 2020 г. Тези етапи са условни и следват аналогията на основните етапи на жизнения цикъл (установяване, растеж и зрялост на отношенията), но във връзка с взаимните ограничителни мерки, представляващи особен интерес в контекста на проблематиката на разработката, отделно се разглежда съвременният етап, условно наречен, период на предизвикателства. Актуалността на темата и значимостта на разглеждания проблем са свързани, от една страна, със стратегическата значимост на търговските отношения между Европейския съюз и Русия и интензивността на търговските, инвестиционните и финансовите потоци, които мигрират между тях, а от друга страна с необходимостта от ревизия на тези отношения в контекста на съвременната икономическа и политическа среда.